Δευτέρα, 29 Απρ.

Μουντομπάσκετ: Χρειάστηκαν την παράταση οι Κροάτες κόντρα στις Φιλιππίνες

ΦΩΤΟ FIBA.COM

Το Παγκόσμιο κύπελλο μπάσκετ της Ισπανίας ξεκίνησε και οι Φιλιππίνες έδειξαν ότι μόνο εύκολος αντίπαλος δεν θα είναι για την Εθνική. Η Κροατία τα… χρειάστηκε και τελικά πήρε τη νίκη στην παράταση με 81-78.

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μπλατς οι Φιλιππίνες έβαλαν δύσκολα στους Κροάτες αν και στην αρχή του αγώνα η παρέα του Τόμιτς και του Μπογκντάνοβιτς έκανε πάρτι.

Τα πράγματα άλλαξαν και 2 λεπτά πριν το τέλος οι Φιλιππίνες είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Τελικό το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον όμιλο της Εθνικής μαζί με Πουέρτο Ρίκο, Αργεντινή και Σενεγάλη.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 37-31, 57-49, 71-71, 81-78 (πρτ.)

Κροατία: Τόμιτς 8, Άντριτς, Λαφαγέτ 4, Μπογκντάνοβιτς 26, Σάριτς 10, Ρούντεζ 4, Ούκιτς 5, Σίμον 12, Μάρκοτα 5, Χεζόνια, Ζόριτς 4, Μπάμπιτς 3.

Φιλιππίνες: Αλαπάγκ 4, Τενόριο 2, Τσαν 17, Ουίλιαμ 6, Ντέιβιντ, Ντε Οκάμπο 5, Νόργουντ 2, Μπλατς 28, Φαγιάρδο 2, Νταλιστάν 2, Αγκιλάρ, Πίνγκρις 10.