Σάββατο, 4 Μαΐ

NBA Play off: Προκρίθηκαν Φιλαδέλφια Σίξερς, Ντάλας Μάβερικς και Φοίνιξ Σανς

Τρία ακόμη “εισιτήρια” για τα ημιτελικά του NBA βρήκαν κάτοχο, μετά τις νίκες των Φιλαδέλφια Σίξερς, Ντάλας Μάβερικς και Φοίνιξ Σανς, στα Game 6 της σειράς τους.

Στην Ανατολή, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς έβαλε “φρένο” στους αμφισβιτίες και με μία επιβλητική εμφάνιση μέσα στον Καναδά, επικράτησε με 132-97 των Τορόντο Ράπτορς για τον αποκλεισμό τους με 4-2 από τη συνέχεια των play off.

Ο Τζοέλ Εμπίιντ είχε 33 πόντους με 10 ριμπάουντ, ο Μάξει 25 πόντους και ο Χάρντεν 22 πόντους με 15 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους, ο Μπουσέρ με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σιάκαμ με 24 πόντους και ο Μπαρνς με 18 πόντους, δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την καθοριστική ήττα.

Στη Δύση, οι Ντάλας Μάβερικς επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους έναντι των Γιούτα Τζαζ και παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ένα επί μέρους σκορ 36-19 στο τρίτο δεκάλεπτο, τους έφερε σε θέση οδηγού, για τη νίκη με 98-96 και το 4-2 στη σειρά των play off.

Ο MVP της “μονομαχίας” των δύο ομάδων, Τζέιλεν Μπράνσον έκανε ένα ακόμη φοβερό ματς με 24 πόντους, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Το πάλεψε ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 23 πόντους, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ, αλλά ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο νίκης στην τελευταία φάση του αγώνα για τους “μορμόνους”.

Νίκη πρόκριση με 115-109 πέτυχαν και οι Φοίνιξ Σανς επί των Νιου Ορλίνς Πέλικανς, καταφέρνοντας να ξεπεράσουν το εμπόδιο του πρώτου γύρου, χωρίς τον τραυματία Ντέβιν Μπούκερ.

Ο Κρις Πολ ήταν εκπληκτικός και με 14/14 σουτ, τελείωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους και 8 ασίστ, έχοντας τους Έιτον και Μπρίτζες με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Ο Ίνγκραμ με 21 πόντους και 11 ασίστ και οι ΜακΚόλουμ και Τζόουνς με 16 πόντους, δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα της Νέας Ορλεάνης, που περιμένει πια την επόμενη σεζόν, την επιστροφή και του Ζάιον Γουίλιαμσον.