15oC Αθήνα

NBA: Αφηνιασμένος Λεμπρόν «κατάπιε» τους Σπερς – Επιστροφή με νίκη για τον «μασκοφόρο» Λέοναρντ (video)

Ασταμάτητο μοιάζει και φέτος το δίδυμο Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις που οδήγησε τους πρωταθλητές του ΝΒΑ, Λος Άντζελες Λέικερς στη νίκη επί των Σαν Αντόνιο Σπερς (121-107). Τρομερό ματς έγινε στο Μπρούκλιν όπου οι Νετς επικράτησαν των Ατλάντα Χοκς με 145-141, ενώ ο Καγουάι Λέοναρντ πήρε από το.. χέρι του Κλίπερς στο 128-105 επί των Πόρτλαντ Μπλέιζερς.

Οι πρωταθλητές Λέικερς επικράτησαν των Σπερς με 121-107, καθώς ο Λεμπρόν Τζέιμς δεν ήθελε να χαλάσουν τα 36α γενέθλιά του και με 26 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ ήταν ξανά ο ηγέτης των «λιμνανθρώπων». Ο Ντένις Σρέντερ και ο Άντονι Ντέιβις ακολούθησαν με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα ο Ντεζούντε Μάρεϊ με 29 και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 23 πόντους δεν μπόρεσαν να χαρίσουν στην Μπέκι Χάμον, που αντικατέστησε στον πάγκο τον Γκρεγκ Πόποβιτς όταν αποβλήθηκε, την πρώτη της νίκη στο ΝΒΑ.

Ο Καγουάι Λέοναρντ επέστρεψε μετά από απουσία δύο αγώνων και-παρότι μασκοφόρος (μετά τον τραυματισμό του στο πρόσωπο)-είχε 28 πόντους και 7 ασίστ στη νίκη των Κλίπερς επί των Μπλέιζερς με 128-105. Ο Πολ Τζορτζ με 23 πόντους βοήθησε την ομάδα του Τάιρον Λου να φτάσει στο 4-1. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 25 πόντους ξεχώρισε από το Πόρτλαντ, αλλά ο Ντέμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 20 με 3/14 σουτ (0/8 τρίποντα).

Οι Νετς επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας 145-141 των Χοκς σε ένα απολαυστικό ματς. Ο Κάιρι Ίρβινγκ ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο, όταν και πέτυχε τους 17 από τους 25 πόντους του, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Οι Χοκς, είχαν κορυφαίους τους Τρέι Γιανγκ και Τζον Κόλινς που πέτυχαν από 30 πόντους, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 22 πόντους.

Ο ΛαΜέλο Μπολ δικαιολόγησε για πρώτη φορά τον ντόρο γύρω από το όνομά του και με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ οδήγησε τους Χόρνετς στη νίκη με 118-99 στο Ντάλας. Η Σάρλοτ κατάφερε να περιορίσει τον Λούκα Ντόντσιτς στους 12 πόντους με 4/10 σουτ και μόλις 5 ασίστ (3 λάθη) σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Οι Σέλτικς συνέτριψαν με 126-107 τους Γκρίζλις, κερδίζοντας για δέκατη σερί φορά τον συγκεκριμένο αντίπαλο. Ο Τζέιλεν Μπράουν συνέτριψε το ρεκόρ καριέρας του και από τους 34 το έφτασε στους 42 πόντους έχοντας 7/10 τρίποντα, παρότι έπαιξε μόλις 29 λεπτά και δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί στην τελευταία περίοδο.