Site icon NewsIT

NBA: Με “βόμβα” Ντέιβις, 2-0 οι Λέικερς (vid)

21.09.2020 | 09:51

Sep 20, 2020; Lake Buena Vista, Florida, USA; Los Angeles Lakers forward Anthony Davis (3) makes the game winning basket against Denver Nuggets center Nikola Jokic (15) during the fourth quarter in game two of the Western Conference Finals of the 2020 NBA Playoffs at AdventHealth Arena. Mandatory Credit: Kim Klement-USA TODAY Sports

Με τρίποντο του Άντονι Ντέιβις στην εκπνοή του αγώνα, οι Λέικερς επικράτησαν των Νάγκετς με 105-103 κι έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης.

Η ομάδα του Λος Άντζελες προηγήθηκε με 16 πόντους (70-54) στην τρίτη περίοδο, αλλά και με 8 πόντους (100-92) τρία λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο ο Νίκολα Γιόκιτς βάλθηκε να τρελάνει… κόσμο και με έντεκα σερί πόντους του, έκανε το ματς θρίλερ (102-103).

Οι Νάγκετς άγγιξαν τη νίκη, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Άντονι Ντέιβις. Με 2,1 να απομένουν, ο σταρ των Λέικερς πήρε τη μπάλα στο τρίποντο, σούταρε μπροστά στα απλωμένα χέρια του Γιόκιτς κι ευστόχησε, για το τελικό 105-103.

Ο Ντέιβις σημείωσε 31 πόντους, εκ των οποίων τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς έφτασε σε double double, με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στους 30 πόντους σταμάτησε ο Γιόκιτς, ο οποίος είχε επίσης 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ σημείωσε 25 πόντους (8/19 σουτ).

Το επόμενο -τρίτο- παιχνίδι του τελικού, θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης.