Τετάρτη, 17 Απρ.

NBA: Νέα ήττα για Μπακς χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο, τους εκτέλεσε ο Κάρι (video)

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι Μπακς ηττήθηκαν στο Σαν Φρανσίσκο από τους Ουόριορς με 122-121.

Τα Ελάφια ήταν μπροστά στο σκορ με 116-106, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο “κοιμήθηκαν” στα τελευταία και με επιμέρους σκορ 16-5, οι Πολεμιστές έφεραν τούμπα τον αγώνα και πήραν τη νίκη. Μετά από αυτή την ήττα, οι Μπακς έπεσαν στο 32-18, παραμένοντας στην τρίτη θέση της Ανατολής, ενώ οι Ουόριορς με ρεκόρ 24-27 βρίσκονται στην 10η θέση της Δύσης. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο οποίο δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που είχε ενοχλήσεις στο αριστερό του γόνατο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Στεφ Κάρι που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 41 πόντους (9/11 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8/9 βολές) ενώ 19 πόντους είχε ο Κέλι Ούμπρε και 18 ο Κεντ Μπέιζμορ. Για τους Μπακς ο Τζρού Χόλιντεϊ είχε 29 πόντους και ο Κρις Μίντλετον είχε 28 πόντους. Σε ότι αφορά στον Θανάση Αντετοκούνμπο, είχε 10 πόντους (4/4 δίποντα, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής.