Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

NBA: Ο Ντάνι Γκριν υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού

Ο φόργουορντ των Φιλαδέλφεια 76ερς, Ντάνι Γκριν, υπέστη ρήξη πρόσθιου αριστερού χιαστού, κατά τη διάρκεια της ήττας-αποκλεισμού της Πέμπτης από τους Μαϊάμι Χιτ, όπως ανέφερε ο Athletic.

Ο 35χρονος χρειάστηκε να μεταφερθεί στα αποδυτήρια μετά από μια σύγκρουση με τον συμπαίκτη του Τζόελ Εμπίιντ στην πρώτη περίοδο.

Ο Γκριν τελείωσε με τον αγώνα με 3 πόντους και ένα κλέψιμο σε τρία λεπτά. Η Φιλαδέλφεια ηττήθηκε με 90-99 από το Μαϊάμι, που έγραψε το 4-2 στη σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

Ο Γκριν είχε μέσο όρο 5,9 πόντους, 2,5 ριμπάουντ και 21,8 λεπτά σε 62 παιχνίδια (28 βασικός) τη σεζόν 2021-22, τη δεύτερη του στη Φιλαδέλφεια και 13η στο ΝΒΑ.

Ο τρεις φορές πρωταθλητής του NBA έχει μέσο όρο καριέρας 8,7 πόντους, 3,4 ριμπάουντ και 1,6 ασίστ σε 819 αγώνες (709 βασικός) για τους Κλίβελαντ Καβαλίερς (2009-10), Σαν Αντόνιο Σπερς (2010-18), Τορόντο Ράπτορς (2018-19), Λος Άντζελες Λέικερς (2019-20) και 76ερς. Επίσης σουτάρει με 39,9% από το τρίποντο στην καριέρα του.

Ο Γκριν υπέγραψε διετές συμβόλαιο αξίας 20 εκατομμυρίων δολαρίων με τους Σίξερς τον Μάιο του 2021. Η δεύτερη σεζόν αυτού του συμβολαίου (2022-23) δεν είναι εγγυημένη.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ