Τρίτη, 7 Μαΐ
24oC Αθήνα

NBA play off: Ντάλας Μάβερικς και Σίξερς ισοφάρισαν τις σειρές τους – Μεγάλο ματς ο Τζέιμς Χάρντεν

Στα… ίσα η “μάχη’” των Μάβερικς με τους Φοίνιξ Σανς, μετά τη νίκη της ομάδας του Λούκα Ντόντσιτς μέσα στο Ντάλας (111-101). Ο Τζέιμς Χάρντεν οδήγησε τους Σιξερς στη νίκη επί των Μαϊάμι Χιτ (116-108) και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.

Η Ντάλας Μάβερικς υπερασπίστηκαν την έδρα τους κόντρα στους Φοίνιξ Σανς, επικράτησαν με 111-101 έκαναν το 2-2 στην ημιτελική σειρά της Δύσης και πλέον θα… ψάξουν για το break στην έδρα των αντιπάλων τους.

Σπουδαία εμφάνιση για τον Λούκα Ντόντσιτς με 26 πόντους (έστω και με 1/10 τρίποντα), 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ 24 πόντους πρόσθεσε ο Ντόριαν Φίνεϊ Σμιθ με 8/12 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι είχαν 14/24 τρίποντα στο ημίχρονο (τελείωσαν με 20/44 – 45.5%).

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ έδειξε να… παλεύει μόνος του, σημειώνοντας 35 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους 5 παίζοντας μόλις 23 λεπτά λόγω προβλημάτων με φάουλ.

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να θυμίζει… εποχές Ρόκετς, πετυχαίνοντας 31 πόντους (με 6/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 9ασίστ) και τον Τζοέλ Εμπίντ να κάνει double-double (24 πόντους και 11 ριμπάουντ), οι Σίξερς κατάφεραν να επικρατήσουν 116-108 τα ξημερώματα των Χιτ και να κάνουν το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών της Δυτικής περιφέρειας.

Ο Τζίμι Μπάτλερ σκόραρε 40 πόντους και ήταν απελπιστικά μόνος του για τους Χιτ, οι οποίοι είχαν 7/35 εύστοχα τρίποντα! Η σειρά επιστρέφει στο Μαϊάμι, εκεί όπου οι Χιτ και οι Σίξερς θα προσπαθήσουν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.