Παρασκευή, 29 Μαρ.

NBA playoffs: Ισοφάρισαν οι Γουόριορς, μια νίκη πριν την πρόκριση οι Σέλτικς

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έδειξαν χαρακτήρα, υπερασπίστηκαν την έδρα τους ξανά και ισοφάρισαν σε 2-2 τους Κινγκς νικώντας τους με 126-125. Οι Μπόστον Σέλτικς “άλωσαν” την Ατλάντα με 129-121 φτάνοντας στο 3-1 επί των Χοκς.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Κινγκς στο Σαν Φρανσίσκο και να πάρουν τη νίκη με 126-125 ισοφαρίζοντας τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs σε 2-2.

Πρώτος σκόρερ για τους «πολεμιστές», ήταν ο Στεφ Κάρι με 32 πόντους (5/11 τρίποντα) ενώ 26 πόντους πρόσθεσε ο Κλέι Τόμπσον και 22 ο Τζόρνταν Πουλ. Σταθερή αξία ο Κεβόν Λούνι με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ στην επιστροφή του, καθώς ήταν τιμωρημένος στο Game 3, ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Όσον αφορά στους «βασιλιάδες», ο Ντι’Αρον Φοξ είχε 38 πόντους με 9 ριμπάουντ ενώ 23 πόντους (5/7 τρίποντα) σημείωσε ο Κίγκαν Μάρεϊ. Από εκεί και πέρα ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ 16 πόντους σημείωσε ο Μαλίκ Μονκ.

Στην Ατλάντα, το δίδυμο Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν είχαν από 31 πόντους και οι Σέλτικς πήραν μεγάλη νίκη απέναντι στους Χοκς με 129-121 «γράφοντας» το 3-1 στη σειρά.

Για τους «Κέλτες», που πήραν το προβάδισμα στο 2ο λεπτό του αγώνα και δεν το ξανά έχασαν, ο Μάρκους Σμαρτ είχε 19 πόντους και ο Ντέρικ Γουάιτ είχε 18 πόντους. Για τα «γεράκια» ο Τρέι Γιανγκ είχε 35 πόντους με 15 ασίστ, ο ΝτιΆντρε Χάντερ είχε 27 πόντους και ο Ντεζάντε Μάρεϊ είχε 23 πόντους.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στη Μινεσότα όπου οι Τίμπεργουλβς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Νάγκετς στην παράταση με 114-108 (κ.α. 96-96) και μείωσαν σε 3-1 τη σειρά. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 96-84 περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με το Ντένβερ να κάνει ένα απίστευτο σερί 12-0 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Άντονι Έντουαρντς με 34 πόντους με τον Μάικ Κόνλεϊ να έχει 19 πόντους με 8 ασίστ και τον Καρλ-Αντονι Τάουνς να έχει 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Σε ότι αφορά στον Ρούντι Γκομπέρ είχε 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε σπουδαίο ματς με 43 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ 19 πόντους σημείωσε ο Τζαμάλ Μάρεϊ και 15 ο Μάικλ Πόρτερ.

Τέλος, οι Νικς, επικράτησαν των Καβαλίερς στη Νέα Υόρκη με 102-93, έκαναν το 3-1 στη σειρά και βρίσκονται ένα βήμα από την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής για πρώτη φορά μετά το 2013 και δεύτερη φορά τα τελευταία 22 χρόνια.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον, ήταν για ακόμη ένα ματς ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης των γηπεδούχων και ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους (5/9) τρίποντα. Τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Αρ Τζει Μπάρετ με 26 πόντους ενώ 19 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Τζος Χαρτ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μίτσελ Ρόμπινσον που έκανε double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Καβαλίερς, ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 23 πόντους και 10 ασίστ με τους Κάρις Λεβέρτ και Τζάρετ Άλεν να σημειώνουν από 14 πόντους. Στα ρηχά κινήθηκε ο Ντόνοβαν Μίτσελ που έμεινε στους 11 πόντους με 5/18 σουτ.