Σάββατο, 18 Μαΐ

Νίκη… πρωταθλητή! Άλωσε το “κάστρο” της Ξάνθης ο Ολυμπιακός

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

Εκεί όπου ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός δέχθηκαν “τεσσάρες” ο Ολυμπιακός πήρε… άνετη νίκη (3-1 επί της Ξάνθης), ανέβηκε στην κορυφή της Superleague και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τους Ακρίτες, που είχαν κακή απόδοση κόντρα στους “ερυθρόλευκους” – Ιδανικό ντεμπούτο για Περέιρα, δυο γκολ ο Μήτρογλου

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Η μετά-Μίτσελ εποχή ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν μεγάλο “διπλό” στην έδρα της Ξάνθης (3-1) και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη ανέβηκαν στην κορυφή της Superleague και ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Πειραιωτών, ο Βίτορ Περέιρα επέλεξε να παρατάξει τους “ερυθρόλευκους” με επιθετικό σχήμα, τοποθετώντας στην αρχική ενδεκάδα τον -παραγκωνισμένο από τον Μίτσελ- Αφελάι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν επιθετικά στο παιχνίδι, εκμεταλευόμενοι τα γρήγορα άκρα τους, αλλά η Ξάνθη ήταν αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 7′ με τον Λουσέρο.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε καλό ρυθμό, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν ελαφρά υπεροχή και να έχουν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 13′, με το σουτ του Κασάμι. Τελικά, ο Μήτρογλου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 19′, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για το φάουλ που κέρδισε ο Ντοσεβί και στη συνέχεια εκτέλεσε ο Τσόρι, βρίσκοντας υπέροχα τον Έλληνα επιθετικό για το 1-0.

Οι Ακρίτες προσπάθησαν στη συνέχεια για να φέρουν το ματς στα ίσα, αλλά αντιμετώπισαν δυσκολία στη δημιουργία φάσεων και την τροφοδότηση του Καπετάνου. Ο Ολυμπιακός, που δεν απειλήθηκε, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την καλή κυκλοφορία της μπάλας που είχε και έφτασε εύκολα στο 2-0, με τον Ντοσεβί (30′). Μέχρι το τέλος του 45λέπτου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους Πειραιώτες να διατηρούν τον έλεγχο του ματς

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι παίκτες της Ξάνθης ήταν αναποτελεσματικοί στην πίεση που άσκησαν στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός δεν ίδρωσε για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και στο 53′ έφτασε στο 3-0, με τον Τσόρι να εκτελεί κόρνερ και τον Μήτρογλου να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καπετάνος απέτυχε από πολύ κοντά να νικήσει τον Ρομπέρτο -με προβολή- και να δείξει πως οι γηπεδούχοι έχουν ακόμα… ζωή.

Το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια ομάδα του Λουτσέσκου ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 82′ με το τέρμα του Λουσέρο. Ο Ολυμπιακός πήρε έτσι ένα εύκολο “τρίποντο”, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα στα Πηγάδια και ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στην κορυφή της Superleague.