Τζόκοβιτς – Τσιτσιπάς 3-2 ΤΕΛΙΚΟ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε μία… ανάσα από το θρίαμβο και την κατάκτηση του τροπαίου στον τελικό του φημισμένου Roland Garros, αλλά ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε ανατροπή πρωταθλητή και με 18 τρόπαια Γκραν Σλαμ στην πλάτη του, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ (6-7 (8) 3-6, 6-3, 6-2, 6-4).

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έχασε έτσι μία μεγάλη ευκαιρία για να κατακτήσει το πρώτο Γκραν Σλαμ της καριέρας του, αλλά η εμφάνισή του επιβεβαίωσε ότι αυτό δεν θα αργήσει να συμβεί.

Παρακολουθήστε LIVE την αναμέτρηση από το Newsit.gr

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-0 σετ στον τελικό, αλλά ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2 ανεβάζοντας την απόδοσή του, με αποτέλεσμα ο τίτλος στο φετινό Roland Garros να κριθεί στις λεπτομέρειες, με τον Στέφανο να βρίσκεται δύο πόντους μακριά από την ισοφάριση, αλλά τον Σέρβο να κλείνει το ματς με 6-4 και 3-2 στα σετ.