Δευτέρα, 29 Απρ.

Ο Αλέξις “καθάρισε” τους Αυστραλούς (VIDEO)

Ο ηγέτης της Χιλής ήταν αυτός που την οδήγησε στη νίκη με 3-1 επί της Αυστραλίας και έγινε ο πρώτος Χιλιανός παίκτης που σκόραρε και μοίρασε ασίστ σε ματς του Μουντιάλ.

Η Χιλή γνώριζε ότι μετά το θρίαμβο της Ολλανδίας επί της Ισπανίας αν δεν κατάφερνε να κερδίσει τους Αυστραλούς τότε θα είχε πολύ δύσκολο έργο στη συνέχεια.

Η παρέα του Σάντσες μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο και στο 14ο λεπτό ήταν μπροστά με 2 τέρματα. Ο άσος της Μπαρτσελόνα σκόραρε στο 12′ και 2 λεπτά αργότερα πάσαρε στον Βαλδίβια ο οποίος έγραψε το 2-0.

Οι Αυστραλοί άργησαν να μπουν στο ματς αλλά ο Κέιχιλ με κεφαλιά στο 35′ τους έβαλε και πάλι στο ματς. Ο έμπειρος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης από την Ωκεανία που έχει σκοράρει σε 3 διαφορετικά Μουντιάλ.

Το άγχος έκανε την εμφάνισή τους στους Χιλιανούς και χρειάστηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Μποσεζούρ για να γράψει το τελικό 3-1.