“Πράσινος” αυτοκράτορας! Κυπελλούχος και με… διαφορά ο Παναθηναϊκός

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ EUROKINISSI

Το 15ο κύπελλο της ιστορίας του και τρίτο σερί πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός που διέλυσε τον Άρη με 90-53 στο Ηράκλειο της Κρήτης. 20 λεπτά άντεξαν οι “κιτρινόμαυροι” πριν καταρρεύσουν στο δεύτερο ημίχρονο (50-13 το επιμέρους σκορ).

Το LIVE του αγώνα

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του και με όπλο τον ενθουσιασμό και την ταχύτητα κατάφερε να κάνει ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στον Παναθηναϊκό.

Ο Μίνιτς χτύπησε τα αργά πόδια των Διαμαντίδη και Μπατίστ στην επίθεση, ενώ στην άμυνα κατάφερε να βγάλει από το παιχνίδι τον Λάσμε. Όλα αυτά σε συνδυασμό με την ευστοχία από την γραμμή του τριπόντου έφεραν τον Άρη ακόμα και στο +5, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία (40-40).

Στη συνέχεια όμως όλα άλλαξαν. Ο Διαμαντίδης διάβασε την άμυνα του Άρη και σέρβιρε στους συμπαίκτες του ελεύθερα τρίποντα. Με τρία συνεχόμενα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 49-40 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Οι παίκτες του Άρη, κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν. Οι Θεσσαλονικείς σκόραρε 7 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και 6 στο 4ο με τον Παναθηναϊκό να κάνει και συντήρηση δυνάμεων στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (6 ριμπάουντ), Ούκιτς 6 (7 ασίστ), Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (6 ασίστ), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3)

Άρης (Μίνιτς):Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (1), Σαρικόπουλος, Μούρτος 5, Αθηναίου 10 (1)