Σάββατο, 27 Απρ.

Premier League: Η Λέστερ «καθάρισε» από ημίχρονο τη Γουεστ Μπρομ και κουνάει σεντόνι

Η Λέστερ νίκησε εύκολα 3-0 την Γουεστ Μπρομ στο «King Power για την 32η αγωνιστική της Premier League και εδραιώθηκε στην τετράδα που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Σε διάστημα 14 λεπτών στο πρώτο μέρος, η Λέστερ «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Γουέστ Μπρομ (3-0) κι «έσπρωξε» την ομάδα του Σαμ Αλαρντάις πιο κοντά στον υποβιβασμό στην Championship. Ο Βάρντι επέστρεψε στα γκολ και έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ στο 23ο λεπτό, ενώ Έβανς (24′) και Ιχεανάτσο (36′) ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0, το οποίο έμεινε ως το τέλος, αφού το υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι «αλεπούδες» με το «τρίποντο» αυτό εδραιώθηκαν στην 3η θέση της Premier League κι έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε έκαναν ένα ακόμη βήμα για την έξοδό τους στο Champions League, όπου έχουν να βρεθούν από το 2017-18 όταν συμμετείχαν για πρώτη και μοναδική φορά στην ιστορία τους ως πρωταθλητές.