15oC Αθήνα

Premier League, Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 4-0: Άνετη νίκη με τεσσάρα για τους «κόκκινους»

Η Λίβερπουλ νίκησε εύκολα 4-0 τη Σαουθάμπτον στο «Άνφιλντ» για την 13η αγωνιστική της Premier League, αποδίδοντας θεαματικό ποδόσφαιρο και μειώνοντας στον πόντο τη διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Εύκολη νίκη με… στυλ πήρε η Λίβερπουλ κόντρα στη Σαουθάμπτον με 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κλοπ, ο Ζότα, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 32ο. Ο Τιάγκο βρήκε δίχτυα στο 37’ χάρη σε σουτ που κόντραρε σε αμυντικό και «καθάρισε» το ματς πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο 52ο λεπτό από μονοκόμματο σουτ του Φαν Ντάικ.

Δεύτερο σερί «τρίποντο» και για την Άστον Βίλα, η οποία νίκησε με 2-1 την Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαρστ Παρκ», βελτιώνοντας κι άλλο τη βαθμολογική θέση της. Στο «Κάροου Ρόουντ» η Νόριτς «κόλλησε» στο 0-0 απέναντι στη Γουλβς και δεν μπόρεσε να «πιάσει» τη Λιντς πάνω απ’ την «επικίνδυνη ζώνη». Ο Δημήτρης Γιαννούλης δεν αγωνίστηκε για τα «καναρίνια», ενώ ο Χρήστος Τζόλης πέρασε αλλαγή στο 68ο λεπτό στη θέση του Σάρτζεντ.