Παρασκευή, 3 Μαΐ

Premier League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουότφορντ 0-0: «Γκέλα» ξανά και η τετράδα απομακρύνεται

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «κόλλησε» στο 0-0 με τη Γουότφορντ στο «Ολντ Τράφορντ» για την 27η αγωνιστική της Premier League χάνοντας πολύτιμους βαθμούς στον αγώνα που κάνει για μπει στην τετράδα. Σπουδαίο διπλό πήρε η Νιουκάστλ επί της Μπρέντφορντ και σημαντικό βαθμό η Μπέρνλι στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας στη «μάχη» της παραμονής.

Τι κι αν είχε πάνω από 20 τελικές προσπάθειες στο ματς; Τι κι αν δεν απειλήθηκε ποτέ κυριαρχώντας από το 1ο λεπτό της αναμέτρησης; Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα της Γουότφορντ μένοντας στο 0-0 στο «Ολντ Τράφορντ». Μετά από το αποτέλεσμα οι «κόκκινοι διάβολοι» παραμένουν στην 4η θέση με 47 βαθμούς, ενώ η Άρσεναλ είναι 5η με 45, έχοντας όμως τρία ματς λιγότερα.

Διπλό «ανάσα» πήρε η Νιουκάστλ που με γκολ των Ζοέλιντον 33′ και Γουίλοκ 44′ νίκησε -2 στην έδρα της Μπρέντφορντ, που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 10ο λεπτό λόγω αποβολής του Ντα Σίλβα. Το γεγονός βέβαια του ματς ήταν η επιστροφή του Κρίστιαν Έρικσεν στην αγωνιστική δράση μετά από τον περασμένο Ιουνίου και το καρδιακό επεισόδιο που είχε στο Euro 2020. Ο Δανός άσος γνώρισε την αποθέωση όταν πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 52ο λεπτό

H Μπέρνλι, που επίσης δίνει τον υπέρ πάντων αγώνα για την παραμονή, απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο «Σέλχαρστ Παρκ» από την Κρίσταλ Πάλας. Οι «αετοί» είχαν μοιραίο τον Μιλιβόγεβιτς, που ισοφάρισε με αυτογκόλ το προβάδισμα της ομάδας του.