Τρίτη, 19 Μαρ.
13oC Αθήνα

Premier League, Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Με «παρέλαση» πλησίασαν την Τσέλσι στην κορυφή οι «Πολίτες»

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε “παρέλαση” στην έδρα της Μπράιτον και με πρωταγωνιστή τον Φιλ Φοντέν επικράτησε με 4-1 και πλησίασε την Τσέλσι στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Οι “Πολίτες” μπήκαν δυνατά στο ματς και το “καθάρισαν” από το πρώτο ημίχρονο, με τον Γκιντογκάν να ανοίγει το σκορ στο 13′ και τον Άγγλο επιθετικό να “χτυπάει” δις σε τρία λεπτά (28′ και 31′), εξασφαλίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Το μόνο που άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με πέναλτι του ΜακΆλιστερ στο 81′ και τον Μαχρέζ να “απαντάει” στις καθυστερήσεις από ασίστ του Φοντέν. Η Σίτι βρέθηκε έτσι στη δεύτερη θέση της Premier League, όντας στο -2 από τους “μπλε” του Λονδίνου.