Πέμπτη, 2 Μαΐ

Premier League: Νίκες για Λίβερπουλ και Τσέλσι μετά από απίθανες ματσάρες

Φωτογραφία Reuters

Η Λίβερπουλ χρειάστηκε δύο γκολ στο φινάλε για να πάρει τη νίκη με 4-3 επί της Φούλαμ, ενώ η Τσέλσι άντεξε με 10 παίκτες κόντρα στην Μπράιτον και επικράτησε με 3-2 στη 14η αγωνιστική της Premier League.

Στο Άνφιλντ, έγινε ματς “ροντέο”, με τη Λίβερπουλ να προηγείται δύο φορές στο ματς, αλλά τη Φούλαμ να φθάνει στην ανατροπή με γκολ του Ριντ στο 80′. Η ομάδα του Κλοπ όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και με Εντό και Άρνολντ έφερε… τούμπα το ματς μέσα σε 8 λεπτά. Ο Κώστας Τσιμίκας έκανε μάλιστα την ασίστ για το νικητήριο γκολ των “κόκκινων” στην Premier League.

Σπουδαία νίκη πήρε η Τσέλσι επί της αντιπάλου της ΑΕΚ στο Europa League, Μπράιτον, αφού πήρε από νωρίς το προβάδισμα και άντεξε με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Γκάλαχερ στο 45′ και ενώ το σκορ ήταν στο 2-1. Ο Έντσο Φερνάντες με πέναλτι έκανε το 3-1 και οι “γλάροι” το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-2 με τον Πέδρο στις καθυστερήσεις.