Premier League: Ο Καρβάλιο λύτρωσε τη Λίβερπουλ στις καθυστερήσεις

Ο 20χρονος Πορτογάλος μέσος, Φάμπιο Καρβάλιο, εξελίχθηκε σε ήρωα της Λίβερπουλ, χαρίζοντας στους «κόκκινους» τη νίκη επί της Νιουκάστλ με 2-1 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκε αντιμέτωπη με νέα απώλεια βαθμών και την τρίτη ισοπαλία σε πέντε αγωνιστικές, αλλά ο Καρβάλιο είχε διαφορετική άποψη.

Ο νεαρός Πορτογάλος πέρασε ως αλλαγή με τον Κώστα Τσιμίκα, στο 71ο λεπτό αντί του Αλεξάντερ Αρνολντ (ο Έλληνας αριστερός μπακ πήρε την θέση του Ρόμπερτσον) και στο 98΄ από ασίστ του Σαλάχ έστειλε τους γηπεδούχους και τους οπαδούς τους… στον έβδομο ουρανό.

Νωρίτερα στο πρώτο ημίχρονο ο Ίσακ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Φιρμίνο να ισοφαρίζει στο 60΄λεπτό και την ομάδα του Κλοπ να πιέζει ασφυκτικά για να πάρει το τρίποντο.

Η Λίβερπουλ με το νικητήριο γκολ του Καρβάλιο, απέχει  πλέον επτά βαθμούς από την πρωτοπόρο Άρσεναλ και πέντε από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι που ακολουθεί.