Premier League: «Τεσσάρες» από Τσέλσι και Άστον Βίλα

Εντυπωσιακές νίκες σημείωσαν Τσέλσι (4-0 στην έδρα της Μπέρνλι) και Άστον Βίλα (4-0 επί της Σαουθάμπτον) σε ματς για την 28η αγωνιστική της Premier League. Τρίτη σερί ήττα για Γουλβς.

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια “λύγισε” με άνεση την αντίσταση της Μπέρνλι, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League, και πήρε τη νίκη με 4-0 μέσα στο «Τερφ Μουρ».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λονδίνου ο Κάι Χάβερτζ, ο οποίος συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ.

Η Αστον Βίλα διέλυσε με 4-0 τη Σαουθάμπτον, έχοντας αναγεννημένο τον Φιλίπε Κουτίνιο, ενώ η Κρίσταλ Πάλας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γουλβς (2-0) και η Μπρέντφορντ πήρε μεγάλη νίκη στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία μέσα στην έδρα της Νόριτς με 3-1, σπρώχνοντας ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους στον υποβιβασμό. Ο Δημήτρης Γιαννούλης ήταν στον πάγκο και ο Χρήστος Τζόλης εκτός αποστολής.

Νίκη παραμονής πέτυχε και η Νιούκαστλ, επικρατώντας με 2-1 της Μπράιτον στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Νωρίτερα, η Λιντς είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Λέστερ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και επικράτησε με 1-0, με το γκολ του Χάρβεϊ Μπαρνς στο 67ο λεπτό στο ματς του «Κινγκ Πάουερ».