Κυριακή, 28 Απρ.

Premier League: «Τριάρα» με ανατροπή η Λίβερπουλ – Νέα «γκέλα» για την Τσέλσι

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-1 της Νιούκαστλ στη 17η αγωνιστική της Premier League και αύξησε τη διαφορά της στο +3 από την Τσέλσι, η οποία έχασε εκ νέου βαθμούς, με το 1-1 στην έδρα της με την Έβερτον.

Οι “κόκκινοι” του Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκαν να χάνουν με γκολ του Σέλβεϊ μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, αλλά έκαναν την ανατροπή πριν το ημίχρονο, σκοράροντας μέσα σε τέσσερα λεπτά (21′ και 25′) με Ζότα και Σαλάχ. Ο Αλεξάντερ Άρνολντ στο 87′ “καθάρισε” το ματς μετά από ασίστ του Φιρμίνο.

Την ίδια ώρα, οι “μπλε” του Λονδίνου έμειναν στην ισοπαλία 1-1 με την Έβερτον στο Στάμφορντ Μπριτζ. Ο Μάουντ φάνηκε να πετυχαίνει γκολ νίκης στο 70′, αλλά τα “ζαχαρωτά” απάντησαν αμέσως με τον Μπρέθγουεϊτ και κράτησαν μέχρι τέλους τον ένα βαθμό.

Η Τσέλσι έμεινε έτσι στο -4 από τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League, την ώρα που η Λίβερπουλ βρέθηκε στο -1 από τους “Πολίτες”, αυξάνοντας παράλληλα την απόστασή της από την ομάδα του Τόμας Τούχελ.