Τρίτη, 7 Μαΐ
24oC Αθήνα

Premier League: Βαθμός παραμονής για Νότιγχαμ κόντρα στην Τσέλσι

Η Νότιγχαμ Φόρεστ, μετά τη νίκη επί της Σαουθάμπτον, κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην έδρα της Τσέλσι, κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Premier League.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη πήρε ένα σημαντικό βαθμό στην έδρα της Τσέλσι, στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην Premier League.

Οι νεοφώτιστοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την Τσέλσι στο Λονδίνο και δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος βρίσκονται στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Τάιβο Αβονίγι άνοιξε το σκορ για τη Νότιγχαμ στο 13′, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Στέρλινγκ της Τσέλσι στο 51′ και στο 58′, τα οποία έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους.

Στο 62′ ο Τάιβο Αβονίγι βρήκε και πάλι δίχτυα, γράφοντας το τελικό 2-2.

Νίκη Champions League για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε σπουδαίο βήμα για την κατάκτηση μιας θέσης στην τετράδα της Premier League, αφού επιβλήθηκε εντός έδρας της Γουλβς με 2-0,

Η ομάδα του Έρικ τεν Χαχ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Μαρσιάλ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Υποβιβάστηκε η Σαουθάμπτον

Στην Championship θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν η Σαουθάμπτον, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τη Φούλαμ με 2-0 και υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία.

Τα γκολ των νικητών σημείωσαν ο Βινίσιους στο 48′ και ο Μίτροβιτς στο 72′.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:
Λιντς – Νιούκαστλ 2-2 (7′ Έιλινγκ, 79′ Κρίστενσεν / 31′ πέν., 69′ πέν. Γουίλσον)
Σαουθάμπτον – Φούλαμ 0-2 (48′ Βινίσιους, 72′ Μίτροβιτς)
Τσέλσι – Νότιγχαμ 2-2 (51′, 58′ Στέρλινγκ / 13′, 62′ Αγουονίγι)
Άστον Βίλα – Τότεναμ 2-1 (8′ Ράμσεϊ, 72′ Λουίζ / 90′ πέν. Κέιν)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουλβς 2-0 (32′ Μαρσιάλ, 90+4′ Γκαρνάτσο)
Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ 2-0 (39′, 58′ Έζε)
14/5 16:00 Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι
14/5 16:00 Μπρέντφορντ – Γουέστ Χαμ
14/5 18:30 Άρσεναλ – Μπράιτον