Δευτέρα, 29 Απρ.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία

ΦΩΤΟ REUTERS.

Με έναν τεράστιο Ναβάρο οι Ισπανοί κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το Ευρωμπάσκετ επικρατώντας με 98-85 της Γαλλίας σε έναν εντυπωσιακό τελικό.

98-85 τέλος του αγώνα

98-83 πάνε για 100 οι Ισπανοί.

92-77 Με 25 πόντους του εκπληκτικού Ναβάρο.

89-75 Οι Ισπανοί είναι πρωταθλητές Ευρώπης αφού απομένουν 4 λεπτά για να τελειώσει ο τελικός.

79-64 Στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με την Ισπανία να κρατάει με το ένα χέρι την κούπα.

60-49 Οι Ισπανοί κρατάνε τη διαφορά χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

54-43 Καλντερόν και Ναβάρο οδηγούν του Ισπανού.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του τελικού.

50-41 Στο ημίχρονο. 18/30 σουτ οι Ισπανοί που έχουν πρώτο βιολί τον Ναβάρο με 13 πόντους. Ο Πάρκερ έχει 14 πόντους και ο Μπατούμ 10 για τους Γάλλους.

48-41 ΟΙ Γάλλοι αντέχουν αν και οι Ισπανοί έχουν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας.

46-34 Πολύ σκληρό φάουλ του Ρούντι στον Πάρκερ.

44-33 Η Ισπανία ελέγχει τον ρυθμό του ματς και έχει αρκετές επιθετικές επιλογές, σε αντίθεση με τους Γάλλους.

36-26 Στους 10 για πρώτη φορά οι Ισπανοί.

32-26 Στους 11 πόντους ο Ναβάρο.

29-26 Με τρίποντα του Ζελαμπάλ και του Πάρκερ. Στους 12 πόντους ήδη ο Πάρκερ.

29-20 Με τον Ιμπάκα να… σβήνει τα φώτα στους Γάλλους με δύο συνεχόμενες τάπες.

Δείτε στιγμιότυπα από την πρώτη περίοδο

25-20 Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Σπουδαίο ματς μέχρι τώρα.

25-17 Απίστευτο τρίποντο του Μαρκ Γκασόλ στο τέλος του χρόνου της επίθεσης.

22-17 Συνεχόμενα τρίποντα Ναβάρο και Πάρκερ.

17-12 Καλντερόν, Μαρκ Γκασόλ και Ναβάρο έχουν σημειώσει από πέντε πόντους ως τώρα.

11-10 Με αντιπίθεση των Ισπανών.

3-8 Νοά και Ντιό κάνουν ότι θέλουν κάτω από τα καλάθια.

3-4 Με καρφώματα ξεκίνησαν οι Γάλλοι με τρίποντο ο Ναβάρο

Τζάμπολ στο ματς

Οι δύο κορυφαίες ομάδες του τουρνουά έφτασαν στον τελικό και όλοι περιμένουν να δουν ένα μεγάλο ματς. Πάου Γκασόλ, Μαρκ Γκασόλ, Ναβάρο, Καλντερόν και Ρούντι κόντρα στους Πάρκερ, Νοά, Μπατούμ, Ντιαό και Ζελαμπάλ.

Νωρίτερα οι Ρώσοι νίκησαν δύσκολα με 72-68 τα Σκόπια και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.