Serie A, Φιορεντίνα – Νάπολι 1-2: Ανατροπή και με το απόλυτο στην κορυφή

Το “τρένο” της Νάπολι δεν είχε στάση ούτε στο Αρτέμιο Φράνκι. Η ομάδα του Σπαλέτι πέρασε κι από την έδρα της Φιορεντίνα, επικρατώντας με ανατροπή των “Βιόλα” με 1-2, για την έβδομη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Νάπολι έκανε το 7/7 και παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Serie A, δείχνοντας ότι φέτος θα παλέψει μέχρι τέλους για την κατάκτηση του τίτλου.

Η Φιορεντίνα ήταν αυτή που προηγήθηκε με γκολ του Μαρτίνες στο 28ο λεπτό, ωστόσο μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο Λοσάνο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Νωρίτερα, ο Ινσίνιε είχε χάσει πέναλτι.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Νάπολι έκανε το 1-2 με κεφαλιά του Ραχμάνι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιελίνσκι. Να σημειωθεί ότι ο Κώστας Μανωλάς έμεινε στον πάγκο και δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής.

Όσον αφορά τη Ρόμα, η ομάδα του Μουρίνιο επικράτησε εντός έδρας της Έμπολι με 2-0. Ο Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ για τους «τζιαλορόσι» στο 42ο λεπτό, με τον Μχιταριάν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 48’.