Serie A: Η Λάτσιο επέστρεψε στη δεύτερη θέση με γκολ στο φινάλε

Την τελευταία αγωνιστική θα ξεκαθαρίσει η ομάδα που θα κατακτήσει τη δεύτερη θέση στη φετινή Serie A. Η Λάτσιο νίκησε δύσκολα την Κρεμονέζε (3-2) και προσπέρασε την Ίντερ.

Η Λάτσιο γλίτωσε από απίστευτη “γκέλα” στο “Ολίμπικο” κόντρα στην υποβιβασμένη Κρεμονέζε, αφού με γκολ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 89′ πήρε τη νίκη (3-2) και επέστρεψε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα στη Serie A.

Η Λάτσιο προσπέρασε την Ίντερ (+1) και βρίσκεται πολύ κοντά στο να τερματίσει στη δεύτερη θέση της Serie A, μετά από 24 χρόνια.

Οι «Λατσιάλι», που έχουν εξασφαλίσει την έξοδό τους στους ομίλους του Champions League της σεζόν 2023/2024, προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Χισάι και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς κι ενώ φάνηκε πως θα έκαναν «περίπατο», η Κρεμονέζε, που έχει υποβιβαστεί στη Serie B, κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους να φέρει το ματς στα ίσια, με το γκολ του Γκαλντάμες (54΄) και το αυτογκόλ του Λατζάρι στο 58΄.

Το «τρίποντο» στους γηπεδούχους χάρισε τελικά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 89ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση, χάρις στο οποίο η ομάδα της Ρώμης πέρασε διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, μια… στροφή πριν το φινάλε.