Serie A: Η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες και βλέπει κορυφή

Η Ρόμα σε ένα ισορροπημένο ματς κατάφερε να επικρατήσει της Έμπολι με 2-1 και να επιστρέψει στις νίκες, διατηρώντας την επαφή με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Serie A.

Η Ρόμα άφησε πίσω της τη συντριβή από την Ουντινέζε στο Φρίουλι με 4-0, παίρνοντας ένα πολύτιμο διπλό στην έδρα της σκληροτράχηλης Έμπολι.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο άνοιξε το σκορ με τρομερό σουτ του Ντιμπάλα στο 17, με τους τζιαλορόσι όμως να μην καταφέρνουν να κρατήσουν προβάδισμα στο ημίχρονο, αφού δυο λεπτά πριν οι δυο ομάδες μπουν στα αποδυτήρια ο Μπαντινέλι ισοφάρισε με κεφαλιά για τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο ματς ημίχρονο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δυο ομάδες, με τους Ρωμαίους τελικά να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με τον Έιμπραχαμ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς στο 77΄αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πελεγκρίνι κατέληξε στο δοκάρι. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης με τη Ρόμα να παίρνει μια σημαντική νίκη που την κρατάει σε απόσταση βολής και συγκεκριμένα έναν βαθμό πίσω από την κορυφή.