Serie A: «Καταιγιστική» η Μίλαν με σούπερ Ζιρού

Ο Ολιβιέ Ζιρού έχει ξεκινήσει “φορτσάτος” στη Serie A και με δύο δικά του γκολ, οδήγησε τη Μίλαν σε εμφατική νίκη με 4-1 επί της Κάλιαρι, για το 2/2 της ομάδας του στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι Μιλανέζοι ήταν “καταιγιστικοί” στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και πέτυχαν και τα τέσσερα τέρματα του αγώνα, με τον Τονάλι να ανοίγει το σκορ στο 12′ και τον Λεάο να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 17′, αφού ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ντεϊόλα.

Στη συνέχεια τη… σκυτάλη πήρε ο Ζιρού, σκοράροντας με φοβερό τρόπο στο 24′ και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 43′ από τη βούλα του πέναλτι. Η Μίλαν διατήρησε έτσι το απόλυτο μετά από δύο αγωνιστικές στη Serie A.

Τεσσάρα “έριξε” όμως και η Ρόμα στην έδρα της Σαλερνιτάνα, με όλα τα γκολ να μπαίνουν σε αυτό το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πελεγκρίνι δις και οι Έιμπραχαμ και Βερετού πέτυχαν τα γκολ των Ρωμαίων, οι οποίοι διπλασίασαν επίσης τις νίκες τους στο ιταλικό πρωτάθλημα.