Serie A, Νάπολι – Σαλερνιτάνα 4-1: Πήρε το τοπικό ντέρμπι και πλησίασε την πρωτοπόρο Ίντερ

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, η Νάπολι διέλυσε εντός έδρας τη Σαλερνιτάνα με 4-1 και πλησίασε την πρωτοπόρο της Serie A, Ίντερ, στους τέσσερις βαθμούς.

Ο Ζέσους στο 17’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ύστερα από ασίστ του Ελμάς. Ο Μπονατσόλι στο 33’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Μέρτενς να απαντάει στο 45+3’ και να κάνει το 2-1 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 47’ ο Ραχμάνι έγραψε το 3-1, με την Σαλερνιτάνα να μένει με 10 παίκτες από το 51’ και μετά, με τον Βεσέλι να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη.

Στο 53ο λεπτό ο Ινσίνιε ύστερα από εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Η Νάπολι πήρε το τοπικό ντέρμπι και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου.