Τετάρτη, 1 Μαΐ

Serie A: Νίκη με «τεσσάρα» για τη Μίλαν – Ήττα και νέα απώλεια βαθμών για τη Ρόμα

Εξαιρετικό ξεκίνημα έχει κάνει στη σεζόν η Μίλαν στη Serie A, αφού μετά το διπλό στην πρεμιέρα επί της Μπολόνια, νίκησε με το ευρύ 4-1 και την Τορίνο, στη δεύτερη αγωνιστική.

Μπορεί να ισοφαρίστηκε από τον Σκουρς μετά το γκολ του Πούλισικ που άνοιξε το σκορ στον αγώνα, όμως η Μίλαν κατάφερε να “τελειώσει” το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με δύο γκολ από Ζιρού και Ερναντές πριν την ανάπαυλα. Ο Γάλλος φορ πέτυχε μάλιστα και δεύτερο γκολ, ξανά από πέναλτι, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Στη Βερόνα αντίθετα, η Ρόμα συνέχισε να χάνει βαθμούς, αφού μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας στη Serie A, γνώρισε και την πρώτη ήττα της, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στο τέλος. Με γκολ των Ντούντα και Ενγκονκέ, η Βερόνα προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο στο ματς.

Η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο μείωσε στη συνέχεια νωρίς με τον Αουάρ (56′), αλλά δεν μπόρεσε να βρει στη συνέχεια ούτε το γκολ της ισοφάρισης, παρότι αγωνίστηκε για ένα δεκάλεπτο και με παίκτη παραπάνω, μετά την αποβολή Χιέν.