ΤΕΛΙΚΑ: ΑΕΚ-Skoda Ξάνθη 1-0 – Πανθρακικός-Πλατανιάς 1-1

ΦΩΤΟ NEWSIT.

Παρακολουθήστε LIVE από το NewsIt τις δυο αναμετρήσεις που “ανοίγουν” τη αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας

ΛΗΞΗ αγώνα

90+1′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σταματής στη θέση του Κορδέρο

ΛΗΞΗ αγώνα στην ΚΟΜΟΤΗΝΗ, 1-1

87′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φέτσης στη θέση του Γκερέιρο

86΄ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Κυβελίδης μέσα, Λουσέρο έξω

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, ο Σμιθ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μαρκόφσκι αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά

86΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Πανθρακικό, με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο ν΄ αστοχεί από θέση τετ-α-τετ. Η μπάλα άουτ

85΄ Αλλαγή για τον Πλατανιά Κανακούδης μέσα, Κουρτεσιώτης έξω

83′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Παυλής στη θέση του Φούντα

80′ Ο Φούντας μπήκε από δεξιά, έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Λοντίγκιν έδιωξε σε κόρνερ

O Πλατανιάς έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και προσέχει την άμυνά του. Πιο επιθετικός ο Πανθρακικός

80′ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρίκα

78′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη

76′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. O Γκονσάλες αντικαθιστά τον Ντόε

70′ Ο Μαρκόφσκι πήρε τη θέση του Ντιέ στην τελευταία αλλαγή του Ουζουνίδη

68′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από Λίνεν! Σέντρα από τα αριστερά του Τσουμάγκα, ο Πετρόπουλος έκανε το κοντρόλ στην περιοχή και με αριστερό πλασέ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ

66′ ΓΚΟΛ για τον Πανθρακικό, 1-1. Κεφαλιά προς τα πίσω από τον Τζανή, ο Κηπουρός απέκρουσε την μπάλα, που χτυπάει στο δοκάρικαι από κοντά ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1.

64΄ Χαμένο τετ-α-τετ του Μίνγκα. Πλάσαρε άουτ τον Βρονταρά

64′ Και δεύτερη απανωτή αλλαγή από τον Ουζουνίδη, ο Σμιθ αντί του Πλατέλλα

63′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Πρίττας στη θέση του Μαρίν

63΄ Ο Μπαϊκαρά σώζει τον Πανθρακικό επάνω στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Ουντότζι

63′ Σουτ του Γκερέιρο από την γραμμή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ελάχιστα άουτ (11η τελική προσπάθεια)

63΄ Δοκάρι για τον Πανθρακικό, σε κεφαλιά του Σερφά

60΄ Κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο

60′ Νέα μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ. Σε εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο από αριστερά, ο Βασιλακάκης απομάκρυνε στο πρώτο δοκάρι και ο Μπουγαΐδης -που δέχτηκει αμαρκάριστος την μπάλα- πλασάρει άουτ!

59΄ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. O Κοντογουλίδης στη θέση του Στάθη

57′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο ο Μπουγαΐδης πήρε την κεφαλιά στην έξοδο του Λοντίγκιν, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι

55΄ Κίτρινη κάρτα για τον Ντόε

55′ Άστοχη κεφαλιά του Φούντα για την ΑΕΚ

53′ Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Πετρόπουλος από πλάγια θέση και μέσα στην περιοχή κέρδισε τις κόντρες, έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε αργά στην αγκαλιά του Λοντίγκιν

51′ ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά, 0-1. Μπαλιά του Αναστασάκου από τα δεξιά, από το ύψος του πέναλτι πλασάρει ο Ναζλίδης εύστοχα και σκοράρει

50′ Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φούντας μπήκε από δεξιά στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Πετρόπουλο, ο οποίος κατάφερε να τη στείλει άουτ με προβολή από το ένα μέτρο σε κενή εστία

46′ Από τον Φούντα το πρώτο σουτ στην επανάληψη, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα μακριά απ’ την εστία του Λοντίγκιν

Δεύτερο 45λεπτο και στο ΟΑΚΑ

Δεύτερο ημίχρονο στην Κομοτηνή

Αποδοκιμασίες στον Κομίνη, από τον κόσμο της ΑΕΚ κατά την είσοδο του στην φυσούνα

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ΟΑΚΑ

45+1′ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ρίκα, η μπάλα ελάχιστα άουτ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Κομοτηνή

41′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιέ

40′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Μακρινό σουτ του Μητρόπουλο, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Λοντίγκιν και πέρασε άουτ δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι

37΄ Πρώτο σουτ στο στόχο για τον Πλατανιά με τον Αναστασάκο. Κακή εκτέλεση, μπλόκαρε ο Βρονταράς

35′ Μεγάλη διπλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Ο Μίνγκα έκανε το γύρισμα, ο Μουνάφο μόνος μέσα στη μικρή περιοχή έπιασε αέρα και στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος έστειλε τη μπάλα να περάσει ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι

30′ Σέντρα  του Βλάχου από τα δεξιά, ο Πετρόπουλος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπαλα πέρασε ψηλά άουτ

27′ Κίτρινη κάρτα σε Μητρόπουλο και Βασιλακάκη

Ο Πλατανιάς αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας. Λάθη και κακές μεταβιβάσεις χαρακτηρίζουν το παιχνίδι του μέχρι στιγμής

22′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο, ο Ντάνι δεν εδιωξε σωστά και έστειλε την μπάλα κόρνερ

18′ Ευκαιρία για την Ξάνθη, ο Μαρίν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Βασιλακάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ’ το οριζόντο δοκάρι

17΄ Κίτρινη κάρτα στον Κάλαϊτζιτς

11′ Σέντρα του Βλάχου από δεξιά, ο Πετρόπουλος με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα άουτ

10΄ Πρώτη καλή φάση στο ματς, για τον Πανθρακικό. Σουτ εντός περιοχής του Μπαϊκαρά, αποκρούει ο Κηπουρός

5′ Ο Φούντας σκόραρε με δυνατό σουτ, αλλά ο Κομίνης το ακύρωσε, θεωρώντας πως πριν το σουτ ο Πετρόπουλος είχε κάνει κοντρολ με το χέρι! Δύσκολη η φάση, καθώς από το ριπλέι δεν φαίνεται καθαρά ο τρόπος με τον οποίο κοντρόλαρε ο Πετρόπουλος την μπάλα

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση και στις δυο αναμετρήσεις

1′ Έναρξη των δυο ματς