Τρίτη, 7 Μαΐ
25oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Άντερλεχτ – ΑΕΚ 4-1

ΦΩΤΟ REUTERS
Οδυνηρή ήττα με 4-1 γνώρισε η ΑΕΚ στην έδρα της Άντερλεχτ, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

ΛΗΞΗ αγώνα

85′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντε Σούτερ στη θέση του Σουάρες

84′ ΓΚΟΛ για την Άντερλεχτ, 4-1. Χατ-τρικ για Σουάρες

80′ Αλλαγή για την Άντερλεχτ. Ο Γιακοβένκο στη θέση του Γιοβάνοβιτς

77′ Κίτρινη κάρτα και στον Γιοβάνοβιτς

77′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα σε Μανολά και αποβολή. Με δέκα παίκτες η ΑΕΚ.

70′ Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιαλμάς στη θέση του Λεονάρντο

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

66′ Κάθετη μπαλιά για τον Γιοβάνοβιτς, που έκανε το σουτ από πλάγια εντός περιοχής, αλλά ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε

58′ Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά

57′ Αλλαγή για την ΑΕΚ.  Ο Μπέλεκ στη θέση του Λυμπερόπουλου

53′ Ο Χοσέ Κάρλος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε δύο ντρίμπλες, όμως το πλασέ του με το αριστερό έστειλε τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Προτό.

52′ Αδύναμο πλασέ του Φερνάντο, η μπάλα πήγε στα χέρια του Κωνσταντόπουλου

46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Χοσέ κάρλος στη θέση του Λαγού που είχε αρνητική παρουσία

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στις Βρυξέλλες

41′ Κίτρινη κάρτα στον Βάργκας

40′ ΓΚΟΛ για την Άντερλεχτ, 3-1. Ο Σουάρες έπιασε καταπληκτικό σουτ μέσ απ’ την περιοχή και πλάγια αριστερά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου

36′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-1. Εξαιρετική προσπάθεια του λεονάρντο, που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή των Βέλγων και με πανέμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Προτό

33′ ΓΚΟΛ για την Άντερλεχτ, 2-0. Σέντρα από τα δεξιά, ο Γιοβάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά, στέλνωντας την μπάλα στα δίχτυα

27′ Κεφαλιά του Λυμπερόπουλου μέσα από την περιοχή -μετά από εκτέλεση φάουλ- ο Προτό απέκρουσε εντυπωσιακά

25′ Σουτ του Λεονάρντο έξω από την περιοχή με το δεξί, ο Προτό έπεσε στην αριστερή γωνία του και μπλόκαρε

21′ Κίτρινη κάρτα στον Γιούχας

Το γκολ του Σουάρες στο 16′ έχει ως αποτέλεσμα να ανέβει η Άντερλεχτ, η οποία έχει “κερδίσει μέτρα” στο γήπεδο

16′ ΓΚΟΛ για την Άντερλεχτ. Φτηνό τέρμα δέχτηκε η Ένωση, 1-0. Ο Φερνάντο έβγαλε ωραία κάθετη πάσα για τον Σουάρες, αυτός μπήκε στην περιοχή και έπεσε από το μαρκάρισμα του Τραϊανού Δέλλα, όμως αν και πεσμένος έκανε το πλασέ για να ανοίξει το σκορ για τους Βέλγους. Σοβαρή ευθύνη από Δέλλα και Κωνσταντόπουλο

15′ Έξυπνη μπαλιά του Λεονάρντο στην πλάτη της άμυνας της Άντερλεχτ, το -υπό πίεση- σουτ του Γκούντγιονσεν δεν ανησύχησε τον Προτό

Αρκετά καλά έχει μπει στο ματς η ΑΕΚ που δεν δείχνει διατεθειμένη να κλειστεί. Οι Βέλγοι δεν δυσκολεύονται να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία της Ένωσης

10′: Σε μια κάθετη μπαλιά “στην πλάτη” της άμυνας ο Ζιλέ πήγε να κλέψει την μπάλα απ’ τον Μανωλά, αλλά εκείνος κατάφερε τελικά -έστω και δύσκολα- να διώξει.

4′ Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Καράμπελας βρήκε χώρο στον άξονα, έπιασε φοβερό σουτ με το εξωτερικό φάλτσο, αλλά ο Προτό έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ