Τετάρτη, 1 Μαΐ

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 78-66

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον κρατάει στα χέρια του τον τίτλο αφού θέλει μία ακόμη νίκη.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

78-66 Λέι απ του Καλάθη

76-66 Κάρφωμα του Μπατίστ. το ματς έχει τελειώσει.

Πετούν αντικείμενα οι οπαδοί του Παναθηναϊκού και οι παίκτες της ομάδας τους έξαλλοι τους ζητούν να ηρεμήσουν.

74-66 Καλάθι του Μαυροκεφάλιδη

74-64 Λέι απ του Γκόρντον

Συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού. 2,17 πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός κρατάει τη νίη στα χέρια του.

Λάθη και από τις δύο πλευρές. Το ματς στην κόψη του ξυραφιού

3.30 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο Παπαλουκάς μπαίνει για πρώτη φορά στο ματς

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα πρώτα 20 λεπτά, ο Σπανούλης πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση ως αντίπαλος του Παναθηναϊκού και οι ερυθρόλευκοι ελέγχουν το ρυθμό. Από την άλλη οι πράσινοι έχουν λιγότερες λύσεις στην επίθεση και ψάχνουν έναν παίκτη να τραβήξει το σκορ. Το ματς έχει πολύ δρόμο.

Ο Ολυμπιακός έχει 14 ασίστ και 4 λάθη ενώ ο Παναθηναϊκός 7 ασίστ και ισάριθμα λάθη. Οι πράσινοι έχουν εκτελέσει 20 βολές, έχουν βάλει τις 13 και οι ερυθρόλευκοι 4.

37-43 Με δύο βολές του Διαμαντίδη. 3 φάουλ ο Παπανικολάου

35-43 Με δύο βολές του Μπατίστ

33-43 Με δύο βολές του Σπανούλη. 12 πόντους και 6 ασίστ ο Σπανούλης.

31-33 Τρίποντο του Καλάθη

28-33 Με δύο βολές του Καϊμακόγλου. 4 φάουλ ο Γλυνιαδάκης που ήταν θετικός μέχρι τώρα.

22-24 Τζαμπ σουτ του Γκόρντον

22-22 Με δύο βολές του Τσαρτσαρή. 5 πόντους σε μία επίθεση ο Παναθηναϊκός.

20-22 Με τις βολές της τεχνικής ποινής από τον Διαμαντίδη

18-22 Με μία βολή του Νίκολας. Τεχνική ποινή στον Τεόντοσιτς για αψυμαχία με τον Καλάθι. Τον έβγαλε ο Ίβκοβιτς.

17-22 Καλάθι και φάουλ του Γλυνιαδάκη

17-19 Τρίποντο ο Νίκολας

14-19 Κάρφωμα ο Μάριτς

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ. Ο Σπανούλης πραγματοποιοεί εξαιρετική εμφάνιση με 4 ασίστ και 2 πόντους. Από 6 έχουν οι Μαυροκεφαλίδης και Μπουρούσης.

Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του αγώνα.

Παναθηναϊκός: Τέπιτς, Μάριτς, Μπατίστ, Φώτσης, Σάτο, Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Βουγιούκας, Καλάθης, Μπόγρης, Καϊμακόγλου.

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς, Λούκας, Σπανούλης, Πρίντεζης, Μπουρούσης, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης, Χαλπερίν, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Έρτσεγκ. Τεόντοσιτς

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Φούφης, Ψαριανός

Στο ΟΑΚΑ δεν πέφτει “καρφίτσα”. Ο κόσμος κάθεται και στα σκαλοπάτια.

Ο Φραγκίσκος Αλβέρτης και ο Θανάσης Γιαννκόπουλος μέσω μικροφώνουν προσπάθησαν να ηρεμήσουν το πλήθος δίχως όμως να τα καταφέρουν.

Η ατμόσφαιρα είναι ηλεκτρισμένη και εντός του κλειστού. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού πετούν κροτίδες και μπουκάλια τα οποία σταματούν προς ώρας στο προστατευτικό δίχτυ.

Σε αντίθεση με το κλίμα ηρεμίας που υπήρξε στους προηγούμενους αγώνες αυτή τη φορά τα παρατράγουδα δεν έλειψαν, ευτυχώς χωρίς να πάρουν μεγάλη έκταση οι συγκρούσεις.

Για περίπου 5 λεπτά οπαδοί του Παναθηναϊκού συγκρούστηκαν με τις αστυνομικές δυνάμεις εκτός του κλειστού με απολογισμό μία σπασμένη πόρτα.

Η αποστολή του Ολυμπιακού έφτασε χωρίς πρόβλημα στο ΟΑΚΑ, αλλά νωρίτερα περίπου 50 μηχανάκια με οπαδούς του Παναθηναϊκού συναντήθηκαν με το πούλμαν στο Καλλιμάρμαρο και υπήρξε ένταση.

Για πέμπτη φορά τη φετινή σεζόν οι “αιώνιοι” θα κοντραριστούν στο πιο σημαντικό ματς, μέχρι το επόμενο. Αν ο Παναθηναϊκός μπορέσει να κρατήσει το πλεονέκτημα έδρας που πήρε με τη νίκη του στο ΣΕΦ θα “αγκαλιάσει” το 13 πρωτάθλημα τα τελευταία 14 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός γνωρίζει ότι δεν έχει περιθώρια και αν θέλει να επιστρέψει στα πρωταθλήματα θα πρέπει να πάρει τη νίκη. Ο Ομπράντοβιτς δεν υπολογίζει στον Περπέρογλου ενώ ο Ίβκοβιτς στους Βασιλόπουλο, Νεστέροβιτς.