Τρίτη, 30 Απρ.

“Θύελλα” ο Παναιτωλικός… σκόρπισε τη Ξάνθη!

Ένας Παναιτωλικός που… πέταγε φωτιές διέλυσε στο Αγρίνιο την Skoda Ξάνθη με 5-2 και άφησε πίσω του -με ένα βαθμό- τους Ακρίτες στη βαθμολογία της Superleague. Χορταστική αναμέτρηση με τρομερή εναλλαγή του σκορ, μέχρι το σημείο που οι γηπεδούχοι.. πάτησαν γκάζι

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας πανηγύρισε ο Παναιτωλικός, επικρατώντας 5-2 της Ξάνθης στο Αγρίνιο, σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Skoda Ξάνθη, που αιφνιδίασε στο 4′ τον Παναιτωλικό με το τέρμα του Λισγάρα. Το 0-1.. ξύπνησε τους γηπεδούχους, που ανέβασαν στροφές, απέκτησαν την κατοχή της μπάλας και παρά τις νευρικές τους κινήσεις έφτασαν τελικά στην ισοφάριση στο 22′ με τον Βιγιαφάνιες.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά και στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Μορένο (που στο 37′ έγινε αναγκαστική αλλαγή) να μην μπορεί να νικήσει τον Ζαρόπουλο και το σουτ του Φωτάκη να περνά ελάχιστα άουτ. Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου όμως επιφύλασσαν συγκινήσεις. Στο 45′ ο Βιγιαφάνες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου, αλλά στις καθυστερήσεις -και μετά από διπλή απόκρουση του Μπρακάλι- ο Λουσέρο έκανε το 2-2.

Ανάλογο θέαμα είχαμε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Αγρινιώτες όμως να.. γκαζώνουν και να “καθαρίζουν” την αναμέτρηση μέσα σε ένα τετράλεπτο Στο 56′ ο Ετζεκουέλε έκανε -με κεφαλιά- το 3-2 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 60′ ο Μαρτίνες διαμόρφωσε το 4-2, με μακρινή εκτέλεση φάουλ. Ο… χορός των γκολ για τον Παναιτωλικό έκλεισε στο 69′, με τον Κάπελ να διαμορφώνει το τελικό 5-2