United Cup: Αποκλείστηκε η Ελλάδα μετά την ήττα της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου με 2-0 από την Λουτσία Μπρονζέτι

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου δεν κατάφερε να κάνει το… θαύμα κόντρα στην Λουτσία Μπρονζέτι και ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 6-3), με αποτέλεσμα τον αποκλεισμό της Ελλάδα από την Ιταλία στο United Cup.

Η Ελλάδα βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-1 από την Ιταλία και ήθελε μόνο νίκη από την Γραμματικοπούλου, η οποία έπαιζε όμως μία τενίστρια που βρίσκεται πολύ ψηλότερα στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Ελληνίδα Νο181 στον κόσμο, είχε κακό ξεκίνημα στο ματς και παρότι ανέβηκε στη συνέχεια, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει ψυχολογία και να κυνηγήσει την ανατροπή κόντρα στην Μπρονζέτι, Νο54 στην παγκόσμια κατάταξη. Ηττήθηκε έτσι με 2-0 σετ και η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 3-1 από την Ιταλία, ενώ απομένει μόνο το διπλό στη μεταξύ τους “μονομαχία”. Οι Ιταλοί εξασφάλισαν έτσι την πρόκριση στον τελικό του United Cup και η εθνική μας ομάδα αποχαιρετά τη διοργάνωση με… ψηλά το κεφάλι.