ΑΕΚ – Ιωνικός 92-77: Εύκολο απόγευμα για την «Ένωση» , σε έναν αγώνα αφιερωμένο στον Γέλοβατς

ΦΩΤΟ Intime

Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Ιωνικό επικρατώντας της ομάδας της Νίκαιας με 92-77 και πέτυχε τη πέμπτη νίκη της στη Basket League. Ρίγη συγκίνησης στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για τον Στέφαν Γέλοβατς.

Σε ένα ιδιαίτερο απόγευμα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων όπου άπαντες τίμησαν την μνήμη του αδικοχαμένου Στέφαν Γέλοβατς, η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ιωνικό, παίρνοντας ευρεία νίκη με 92-77, εξασφαλίζοντας το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα σε έξι αγωνιστικές στη Basket League.

Η ομάδα του Καντζούρη, έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και χωρίς να αφήσει περιθώρια στους φιλοξενούμενους, έβαλε από το ημίχρονο βάσεις νίκης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 15 πόντων (51-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Ένωση με κορυφαίους τους Φρέιζερ και ΜακΓκρίφ έκοψαν κάθε ελπίδα στους φιλοξενούμενους θετικό αποτέλεσμα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πετρόπουλος, ΜακΓκρίφ 20 (7/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Μίτσελ 21 (9/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Περσίδης 4, Μάντσεν 10 (2/3 δίποντα, 6/9 βολές), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 3 (1/7 σουτ)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Σίμονς 6 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Χάμιλτον 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (6/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λέισι 3 (1), Παρκς 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπέμπης, Αρσενόπουλος 3 (1), Μάντζαρης 10 (2), Χόκινς 21 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ)