ΑΕΚ – Περιστέρι 99-113: Συγκλονιστική νίκη στη δεύτερη παράταση και πρόκριση για την ομάδα του Σπανούλη στα play off της Basket League

ΦΩΤΟ intime

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη νίκησε για δεύτερη φορά την ΑΕΚ, αυτή τη φορά εκτός έδρας στα Άνω Λιόσια με 113-99 και προκρίθηκε στα ημιτελικά των play off της Basket League.

Το Περιστέρι ήταν ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η ΑΕΚ έκανε μεγάλη ανατροπή στο φινάλε της κανονική διάρκειας και με μεγάλα σουτ των Λεμάρ και Φλιώνη κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί η Ένωση πήρε προβάδισμα στο σκορ, αλλά η ομάδα του Σπανούλη αντέδρασε και βρέθηκε ξανά πιο κοντά στη νίκη, με τους γηπεδούχους να μένουν “ζωντανοί” από τη γραμμή των βολών, για το 96-96 του 45′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στη δεύτερη παράταση, όπου το Περιστέρι έδειξε μεγαλύτερες αντοχές και έφθασε τελικά στη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο Ντένμον με 26 πόντους και ο Φρανσίσκο με 22 πόντους και 6 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Σπανούλη, ενώ για την Ένωση, ο Γουίλιαμς είχε 27 πόντους και ο Λεμάρ 20 πόντους με 8 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, αλλά και 8 λάθη τα οποία “στοίχισαν” τελικά στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87 (κ.δ.), 96-96 (α’ παρ.), 99-113 (β’ παρ.)

Τα στατιστικά των παικτών

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 20 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 λάθη), Φλιώνης 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 11 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάιλς 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτσελ 16 (7/18 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 3 (6 ασίστ), Οριόλα 5 (2/6 σουτ), Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 27 (5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ)

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 22 (0/3 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντένμον 26 (2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 10/13 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 14 (1), Περσίδης 3, Κόλεμαν, Μωραΐτης 5 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 7 (1), Χουγκάζ 8 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 16 (7/10 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ)