11oC Αθήνα

ΑΕΚ – Σαραγόσα: “Υπερηχητική” Ένωση! Προκρίθηκε με “σόου” στον τελικό (videos)

ΦΩΤΟ intime

Η ΑΕΚ ήταν “σαρωτική” στον ημιτελικό του Basketball Champions League και “διέλυσε” τη Σαραγόσα με 99-75 για να προκριθεί με επιβλητικό τρόπο στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ξεκίνησε “εκρηκτικά” το παιχνίδι και δεν άφησε ποτέ το… πόδι από το γκάζι, δείχνοντας σε τρομερή κατάσταση και έτοιμη να διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο του BCL στην ιστορία της, κόντρα στην Μπούργος.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Κορυφαίοι για την Ένωση οι Ράις, Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι, με τους δύο πρώτους να έχουν 18 πόντους στο ματς και τον τρίτο να “καθαρίζει” το ματς στο πρώτο μέρος με 11 πόντους σε λίγα λεπτά.

Η ΑΕΚ έδειξε… άγριες διαθέσεις από την αρχή και προηγήθηκε με 12-0 επί της Σαραγόσα. Οι Ισπανοί “έτρεξαν” όμως ένα σερί 8-0 και μείωσαν άμεσα το σκορ. Η Ένωση αντέδρασε όμως ξανά και με τον Λάνγκφορντ να είναι ασταμάτητος, “έκλεισε” το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 26-15.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ εμφανίστηκε ακόμη καλύτερη και με τον Λοτζέσκι να “πετάει φωτιές” στην επίθεση φθάνοντας του 11 πόντους, “εκτόξευσε” τη διαφορά ξανά σε διψήφια διαφορά. Το επιμέρους σκορ ήταν μάλιστα 27-17 με την Ένωση να “καθαρίζει” ουσιαστικά το παιχνίδι από το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος αποδείχθηκε έτσι σε τυπική διαδικασία, με την ΑΕΚ να “κρατάει” και δυνάμεις για τον τελικό, αλλά τον Παπαθεοδώρου να βλέπει κι όλους τους παίκτες του σε εξαιρετική κατάσταση. Παρά το ροτέισιον του Έλληνα τεχνικού, το σκορ όχι μόνο δεν “έπεσε” για την Ένωση, αλλά η διαφορά έφθασε ακόμη και πάνω από τους 30 πόντους.

Το τελικό 99-75 αποτελεί μάλιστα… επιεικές αποτέλεσμα για τους Ισπανούς, που γλίτωσαν μία “μυθική” συντριβή στην Ευρώπη, από την “αφιονισμένη” ΑΕΚ. Η τροπαιούχος του Basketball Champions League του 2018, θα έχει έτσι την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο τίτλο της στη διοργάνωση, κόντρα στην επίσης ισπανική Μπούργος.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 53-32, 83-57, 99-75

Τα στατιστικά των παικτών

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Άτκινς, Χρυσικόπουλος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (8 ασίστ), Λάνγκφορντ 18 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ματσιούλις 6 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές), Λοτζέσκι 11 (3/4 τρίποντα), Μορέιρα 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράις 18 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 10 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Σλότερ 5, Ζήσης 2 (1/5 σουτ, 6 ασίστ)

Σαραγόσα (Οκάμπο): Μπένζινγκ 6 (2/6 σουτ), Ένις 13 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Φερνάντεθ, Γκαρσία 6 (2), Χλίνασον 11 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπαρέιρο 4, Μπρουσίνο 15 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Σαν Μιγκέλ, Σίλι 18 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Σουλάιμον, Τόμπσον 2