Τρίτη, 30 Απρ.

ΑΕΚ: Σόου από Ντίξον και… αμυντικά προβλήματα με Γαλατάσαραϊ

H Ένωση είδε να εξαφανίζεται μία διαφορά 25 πόντων απέναντι στη Γαλατάσαραϊ, αλλά ο Μάικλ Ντίξον -με 34 π.- την οδήγησε στη φιλική νίκη με 96-95.

Έπιασε… λαβράκι! Ο Μάικλ Ντίξον έδωσε… απίστευτη παράσταση κόντρα στη Γαλατάσαραϊ, με την ΑΕΚ να νικά τους Τούρκους με 96-95 μέσα στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση έκανε… όργια στο πρώτο ημίχρονο (έφτασε τη διαφορά στο +25), αλλά στην επανάληψη κατέρρευσε και πήρε τελικά τη νίκη χάρης τον φανταστικό Αμερικανό γκαρντ. Μάλιστα, ο Ντίξον ήταν αυτός που με… ακροβατικό έκανε το τελικό 96-95 και έδωσε τη νίκη στους “κιτρινόμαυρους” κόντρα σε ομάδα Euroleague.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν “αγριεμένοι” από την αρχή του αγώνα και πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (16-6 στο 6΄). Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό απέναντι στην τουρκική ομάδα, που φαινόταν να έχει χαμένα, και ανέβασε την διαφορά στο τέλος τους πρώτου δεκαλέπτου στους 15 (28-13). Χαρακτηριστικό της συγκέντρωσης των παικτών της ΑΕΚ είναι πως δεν υπέπεσαν ούτε σε ένα λάθος στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

Η ΑΕΚ συνεχίζει να κάνει ότι θέλει στο παρκέ αφού η ομάδα του Αταμάν φαινόταν να έχει έρθει για τουρισμό στην Αθήνα και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 25 (50-25 στο 16΄). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +19 (52-33) για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα πρώτα σημάδια ζωής στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όπου με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιθ μείωσε στους 12 (57-45 στο 23΄). Οι «κιτρινόμαυροι» με όπλο την ευστοχία τους από τα 6.75μ. δεν επέτρεψαν στην τουρκική ομάδα να πλησιάσει περισσότερο και κράτησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (75-61 στο 30΄).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ χαλάρωσε στην άμυνα και σε συνδυασμό με την ανεβασμένη απόδοση των παικτών της «Γαλατά» η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο κάτω από τους 10 πόντους (79-71 στο 34΄). Η Γαλατά παραλίγο να κάνει την ολική ανατροπή αφού στο 35΄πλησιασε στο καλάθι την Ένωση (81-79 στο 35΄) αλλά ο

Ντίξον απάντησε με ένα ακόμα τρίποντο. Το παιχνίδι στα δύο τελευταία λεπτά έγινε θρίλερ με τον Σμιθ να σκοράρει ακατάπαυστα κα την τουρκική ομάδα με ένα σερί 7-0 να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 94-95 12 δεύτερα πριν την λήξη. Όπως ήταν φυσικό την τελευταία επίθεση της ΑΕΚ ανέλαβε ο Ντίξον και με ένα δύσκολο λέι απ χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 52-33, 75-61, 96-95

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 9 (2), Σάκοτα 12 (2), Βασιλειάδης 7 (1), Μιλόσεβιτς 14 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 34 (6), Λαρεντζάκης 4, Όουενς 4, Άτιτς 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 5, Τσαλμπούρης 5 (1).

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σμιθ 29 (2), Χατσίγιεβα, Πρέλντζιτς 12 (2), Τάιους, Κορκμάζ 8 (1), Τόμπσον 11, Αράρ 2, Πλάις 12, Ντέι 9 (1), Γκιουλέρ, Ντίμπλερ 3, Ντένμον, Κοκσάλ 9 (1).