Δευτέρα, 29 Απρ.

Άγιαξ – Αϊντχόφεν 3-5: Τρομερός τελικός στο Σούπερ Καπ Ολλανδίας

ΦΩΤΟ Reuters αρχείου

Σε ένα φοβερό ματς στο Άμστερνταμ, η Αϊντχόφεν ήταν αυτή που έφυγε νικήτρια με 5-3 από την έδρα του Άγιαξ και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ολλανδίας, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική από τα πρώτα λεπτά, με τον Άγιαξ να προηγείται με τον Μπέργκβαϊν στο 15′ και τον Τιλ να φέρνει… τούμπα το ματς με δύο δικά του γκολ για την Αϊντχόφεν.

Ο Βάινταλ ισοφάρισε για τον Αίαντα στο 54′, αλλά οι φιλοξενούμενοι “απάντησαν” ξανά με δύο γκολ των Γκακπό και Τιλ, ο οποίος πέτυχε έτσι χατ-τρικ. Το παιχνίδι δεν είχε όμως ακόμη τελειώσει, αφού ο Κούντους μείωσε ξανά στο γκολ, αλλά η αποβολή του Μπάσεϊ στο 76′ επέτρεψε στην Αϊντχόφεν να “καθαρίσει” τον τελικό με τον Σίμονς στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Ρουντ Φαν Νίστερλοϊ κατέκτησε έτσι το Σούπερ Καπ της Ολλανδίας, στον πρώτο τίτλο του παλαίμαχου Ολλανδού επιθετικού, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας.