Δευτέρα, 29 Απρ.

Αλαβές – Σεβίλλη 4-3: Πλούσιο θέαμα με νικητές του γηπεδούχους

Η Αλαβές επικράτησε 4-3 της Σεβίλλης σε ένα παιχνίδι που είχε συνολικά επτά γκολ, αρκετό θέαμα και ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τους Σεβιγιάνους να γνωρίζουν την δεύτερη διαδοχική τους ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Σε ένα αγώνα πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου η Αλαβές πήρε το θρίλερ απέναντι στην Σεβίλλη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 7ο λεπτό με τον Ριόχα, προτού η Σεβίλλη περάσει εκ νέου μπροστά στον αγώνα χάρη στο αυτογκολ του Αμπκάρ στο 15 και το τέρμα του Λαμέλα στο 41.

Παρόλα αυτά λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους η Αλαβές ισοφάρισε με τον Ντουάρτε στο 44ο λεπτό, φέρνοντας και πάλι στο ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αέρα δυο τερμάτων, με τον Κικε Γκαρσία να σκοράρει στο 54΄και στο 59.

Η Σεβίλλη με την σειρά της μείωσε σε 4-3 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ράφα Μιρ, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει και κάποιο άλλο γκολ που θα της έδινε έστω τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την δεύτερη διαδοχική της ήττα, σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος.

Κάπως έτσι παρέμεινε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα της La Liga, ενώ η Αλαβές πήρε το πρώτο της τρίποντο.