Κυριακή, 28 Απρ.

Αλκαράθ – Τζόκοβιτς 0-2: Στον τελικό των ATP Finals ο Σέρβος

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε 2-0 σετ(6-3, 6-2) τον Κάρλος Αλκαράθ και πέρασε στον 9ο τελικό της καριέρας του στα ATP Finals, όπου θα συναντήσει τον Γιανίκ Σίνερ για τον τίτλο της διοργάνωσης.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έδειξε την ανωτερότητα του απέναντι στον Κάρλος Αλκαράθ και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-0 σετ απέναντι στον Ισπανό, με αποτέλεσμα ο «Νόλε» να διεκδικήσει άλλον ένα τίτλο στην καριέρα του, αφού θα βρεθεί απέναντι στον Γιανίκ Σίνερ, στον «μεγάλο» τελικό των ATP Finals.

Ο Τζόκοβιτς ήταν από την αρχή αποτελεσματικός και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να «σπάσει» το σερβίς του, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη, σε ένα παιχνίδι που είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή(18/11) στις 19.00 το απόγευμα.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης χρειάστηκε 88 λεπτά για να επικρατήσει του Αλκαράθ, ο οποίος γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο τουρνουά κι έτσι θα κλείσει την χρονιά έχοντας ως κορυφαία του επιτυχία την κατάκτηση του  Grand Slam στο Λονδίνο.