Άλκμααρ – Ουτρέχτη 1-2 παρ. (1-1): Ο Μπάρκας απέκλεισε Παυλίδη και Χατζηδιάκο

Με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μπάρκα, ο οποίος έπιασε πέναλτι, η Ουτρέχτη πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας μέσα στην έδρα της Άλκμααρ.

Η Ουτρέχτη των Δουβίκα και Μπάρκα νίκησε την Άλκμααρ των Παυλίδη και Χατζηδιάκου με 2-1 στην παράταση και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Η Άλκμααρ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ στο 58′ με τον Νικ Φίρχεφερ.

Ο Μπάρκας κατέβασε ρολά σταματώντας τους παίκτες της Άλκμααρ, ωστόσο στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. O Κάρλσον εκτέλεσε, ο Έλληνας τερματοφύλακας το έπιασε αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Σουηδός ισοφάρισε.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να βρουν το γκολ της πρόκρισης με τον Μαέντα.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, οι οπαδοί της Άλκμααρ πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, στοχεύοντας τον Μπάρκα, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος.

Ο διαιτητής διέκοψε για λίγο το παιχνίδι, το οποίο συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε κανονικά.