Site icon NewsIT

Ένας ακόμα τελικός για τον Χρήστου στο Ευρωπαϊκό!

07.08.2018 | 19:25

Μια θέση στον τελικό των 200 μέτρων ύπτιο που θα γίνει το βράδυ της Τετάρτης (08.08.2018) έκλεισε ο Απόστολος Χρήστου.

Στον τελικό των 200μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Γλασκώβης προκρίθηκε ο Απόστολος Χρήστου. Ο αθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε δεύτερος στην 1η ημιτελική σειρά των 200μ. ύπτιο με 1:58.14 και πέρασε ως έβδομος στον αυριανό (08.08.2018, 19:32) τελικό. Να θυμίσουμε πως ο Χρήστου κατέκτησε τη Δευτέρα το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο.

Η κορυφαία επίδοση των ημιτελικών σημειώθηκε από τον Ρώσο πρωταθλητής κόσμου, Εβγκένι Ρίλοφ με 1:55.50, ενώ δεύτερος (αλλά πολύ πιο πίσω) ήταν ο κάτοχος του ευρωπαϊκού τίτλου, ο Πολωνός Ράντοσλαβ Καβέτσκι, με 1:57.56.

Στον τελικό προκρίθηκαν ακόμη, ο Ρώσος Γκριγκόρι Ταρασέβιτς (1:57.62), οι Ιταλοί Ματέο Ρεστίβο (1:57.80) και Λούκα Μεντσαρίνι (1:57.83), ο Γερμανός Κρίστιαν Ντίνερ (1:57.92) και ο Ισπανός Ούγκο Γκονζάλεθ ντε Ολιβέιρα (1:58.43).