Παρασκευή, 29 Μαρ.

Ιαπωνικό “στοπ” στον Τσιτσιπά! Αποκλείστηκε από τον Νισικόρι στο Τόκιο – video

ΦΩΤΟ eurokinissi

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εμφανίστηκε βελτιωμένος στο Τόκιο μετά από ένα σερί ηττών και έφθασε μέχρι τα προημιτελικά του ιαπωνικού όπεν, αποκλείστηκε όμως τελικά από τον “γηπεδούχο” Κέι Νισικόρι, με 2-0 σετ (6-3,6-3).

Παρότι το “πάλεψε” αρκετά σε όλο το ματς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να ξεπεράσει και το εμπόδιο του Κέι Νισικόρι στο ιαπωνικό όπεν, αφού ο Ιάπωνας τενίστας ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια τη νίκη με 2-0 σετ, μπροστά στους συμπατριώτες του.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν εξαιρετικός στα πρώτα του παιχνίδια στο τουρνουά του Τόκιο, όμως αποκλείστηκε τελικά στα προημιτελικά από το Νο 12 της παγκόσμιας κατάταξης, χάνοντας την ευκαιρία για έναν ακόμη ημιτελικό, στην καταπληκτική φετινή του σεζόν.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-1 γκέιμ στο πρώτο σετ, ενώ ισοφάρισε σε 3-3 στο δεύτερο, μένοντας όμως τελικά από δυνάμεις, για να χάσει αμφότερα τα σετ με 6-3, από τον κορυφαίο Iάπωνα τενίστα. Επόμενος “σταθμός” για τον Τσιτσιπά, που παραμένει στο Νο15 της κατάταξης, το τουρνουά της Σανγκάης.