Νίκησε ΑΕΚ και προκρίθηκε στον τελικό ο Ολυμπιακός

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Γυναικών και προκρίθηκε δια περιπάτου στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει τον ένατο συνεχόμενο τίτλο του.

Τον ένατο συνεχόμενο τίτλο του θα διεκδικήσει το Σάββατο (21.15 TV-ERT Sports) στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών στις Σέρρες ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 3-0 σετ (25-13, 25-17, 25-21) της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο κατάμεστο κλειστό των Σερρών και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους που θα προκύψει από τον δεύτερο αποψινό ημιτελικό Πανναξιακός-ΑΟ Θήρας (20.30 TV-ERT Sports).

Για να φθάσει η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς για 10η συνεχόμενη χρονιά σε τελικό χρειάστηκε το καλό της μπλοκ (9-3), το σερβίς τακτικής, την αποτελεσματική της επίθεση (47%-30%) και την Αμερικανίδα Χουντ οδηγό (πρώτη σκόρερ με 16 πόντους).

Η εξέλιξη του πρώτου ημιτελικού

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ πιέζοντας τον Ολυμπιακό στην υποδοχή (στοχεύοντας την Έμοντς) έβρισκε πόντους με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε μαζί μέχρι και τον 11ο πόντο. Σε εκείνο το σημείο η Λαμπρούση πήγε στη γραμμή του σετ και με τα σερβίς της (3 άσσους) και με την Γιώτα να κυριαρχεί στο φιλέ έδωσαν στον αποτελεσματικό στην επίθεση Ολυμπιακό προβάδισμα 9 πόντων (20-11). Το σετ έληξε στο 25-13 για την κάτοχο του τίτλου με επίθεση της Χουντ.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ και προηγήθηκε με 8-6. Η Νομικού πίεσε στο σερβίς και με σερί 5-0 ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (11-8). Το σετ πήγε στον πόντο (15-14) αλλά τα μπλοκ της Ζακχαίου και της Νομικού και λάθη της Ένωσης έδωσαν αέρα 6 πόντων (20-14) στον Ολυμπιακό που τελείωσε το σετ και πάλι με επίθεση της Χουντ με 25-17.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Πειραιά, με την Κωνσταντινίδου διαγώνια αντί της Νομικού και την Ζακχαίου αντί της Γιώτα στο κέντρο, και με όπλο κυρίως το σερβίς της μετέτρεψε το ισόπαλο 1-1 σε 5-1. Ο Κοβάτσεβιτς από τα μισά του σετ ξεκούρασε ενόψει τελικού την αρχηγό του Στέλλα Χριστοδούλου (στην θέση της η Λαμπρινή Κωνσταντινίδου) με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το σετ με 25-21 και τον αγώνα με 3-0.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Δήμου.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.), Λαμπρούση 9 (5/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Χουντ 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 75% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Α. 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου Λ. 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 4 (4/20 επ.), Ζίγκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τέζα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (6/24 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.), Χρήστου 13 (13/29 επ., 52% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 25% υπ.), Μπελιά (λ, 46% υπ.), Εικοσπεντίδου, Ντόνα, Μπανίκα, Αντωνιάδη.