Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ! Νίκησε τον Παναθηναϊκό στα πέναλτι

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της Futsal Super League, νικώντας τον Παναθηναϊκό στα πέναλτι στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς των τελικών.

Την κατάκτηση του τίτλου της Futsal Super League πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του Παναθηναϊκού στα πέναλτι στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς των τελικών κι έκανε το 3-2.

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο, χάρη σε γκολ των Παουρή και Στρατή. Στην επανάληψη, η Ένωση αντέδρασε, μείωσε σε 2-1 με τον Αρτινό κι έκανε το 2-2 με τον Ντάτη, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στα έξι λεπτά της παράτασης, καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να φτάσει σε κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα ο τελικός να κριθεί στα πέναλτι. Εκεί, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Θεοφίλου, ήταν καθοριστικός, έκανε δύο αποκρούσεις και χάρισε τον τίτλο στην ομάδα του.