Roland Garros: Έπεσε… μαχόμενος ο Τσιτσιπάς

Τσιτσιπάς
@rolandgarros

Μετά από ένα ματς που… κράτησε δύο ημέρες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Ντομινίκ Τιμ με 3-1 σετ και αποχαιρέτησε το Roland Garros.

Αποχαιρέτησε με… ψηλά το κεφάλι το Roland Garros. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντραρε στα ίσα τον Ντομινίκ Τιμ, αλλά ηττήθηκε με 3-1 σετ (6-2, 2-6, 6-4, 6-4) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Grand Slam του Παρισίου.

Ο Έλληνας τενίστας ζόρισε υπερβολικά τον Αυστριακό αντίπαλο του την Τετάρτη (30.05.2018), μέχρι το σκοτάδι να ανακόψει τις προσπάθειες των δυο αθλητών, με το σκορ να είναι 2-1 στα σετ υπέρ του Τιμ. Την Πέμπτη όμως ο Τσιτσιπάς δνε είχε την ίδια συγκέντρωση και γνώρισε -φυσιολογικά- την ήττα.

Η πορεία του Τσιτσιπά στο Roland Garros ολοκληρώθηκε έτσι στη δεύτερη του φάση, έχοντας όμως πρώτα κάνει την πρώτη του νίκη σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης.

Όσον αφορά τον Αυστριακό Τιμ (νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης), θα συνεχίσει την προσπάθειά του στον 3ο γύρο του τουρνουά, εκεί όπου θα αναμετρηθεί με τον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι.