15oC Αθήνα

Roland Garros: Ιστορική νίκη για Τσιτσιπά! [vid]

Τσιτσιπάς
@Letenco

Την πρώτη νίκη της καριέρας του σε κυρίως ταμπλό ενός Grand Slam πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας πήρε την πρόκριση στο 2ο γύρο του Roland Garros, επικρατώντας πολύ δύσκολα του Κάρλος Ταμπερνέρ με 3-1 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει πάρει φόρα και… ανεβαίνει! Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε του συνομηλίκου του Ισπανού Κάρλος Ταμπερνέρ με 3-2 σετ (7-5, 6-7, 6-4, 6-3) στον πρώτο γύρο του Roland Garros και πήρε έτσι την πρώτη νίκη της καριέρας του σε κυρίως ταμπλό ενός Grand Slam. Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον 2ο γύρο θα είναι ο Αυστριακός Ντόμινικ Τιμ, Νο 8 στον κόσμο.

Ο Τσιτσιπάς που βρίσκεται στην 40ή θέση της παγκόσμιας κατάταξης, προηγήθηκε 3-0 και 5-2 στο πρώτο σετ, αλλά ο Ισπανός ισοφάρισε, για να έλθει η αντίδραση του νεαρού πρωταθλητή, που μετά από 58 λεπτά πήρε προβάδισμα με 7-5.

Το δεύτερο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό, καθώς ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε έξι φορές, αλλά ο Ταμπερνέρ ισοφάρισε ισάριθμες και πήρε το τάι μπρέικ με 7-6, μετά από μία ώρα και 11 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο σετ και διατηρώντας σταθερό προβάδισμα δύο γκέιμ, χρειάσθηκε 45 λεπτά για να πάρει το πλεονέκτημα με 6-4. Στο τελευταίο σετ, ο Έλληνας τενίστας έδειξε πιο σίγουρος από τον Ισπανό, κράτησε το σερβίς του και μετά από 41 λεπτά τελείωσε τον αγώνα με 6-3.