Στα… χνάρια του “θρύλου”! Πρωταθλητής στην F3 ο Μικ Σουμάχερ – video

@SchumacherMick

Ο 19χρονος γιος του θρυλικού Μίκαελ Σουμάχερ, Μικ, κατέκτησε το πρωτάθλημα στην ευρωπαϊκή Formula 3 για το 2018 με την Prema Theodore Racing, έναν αγώνα πριν το τέλος της σεζόν.

Ο Μικ Σουχάχερ πήρε τη δεύτερη θέση στον δεύτερο αγώνα -από τους τρεις- στο Χόκενχεϊμ και “κλείδωσε” και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή στην ευρωπαϊκή Formula 3 για το 2018, με την Prema Theodore Racing, έναν αγώνα πριν την ολοκλήρωση της χρονιάς.

Με τη θέση που πήρε, ο 19χρονος γιος του Μίκαελ Σουμάχερ κράτησε διαφορά ασφαλείας από τον Βρετανό, Νταν Τίκαμ κι έτσι πήρε τον τίτλο, δείχνοντας πως έχει λαμπρό μέλλον στο μηχανοκίνητο αθλητισμό.

“Είναι ένα ελαφρώς εξωπραγματικό συναίσθημα – είμαι απολύτως χαρούμενος”, είπε αρχικά ο Μικ. “Δεν μπορώ ακόμα να το πιστέψω. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ευχαριστώ όλους στην ομάδα για την υποστήριξή τους κατά τη διάρκεια αυτής της απίστευτης σεζόν”.