Τρίτη, 23 Απρ.

Τσιτσιπάς: “Διέλυσε” και τον Ντε Μινόρ! Περιμένει Τζόκοβιτς στα προημιτελικά – videos

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε τη φόρμα του και κόντρα στον Ντε Μινόρ, επικρατώντας εύκολα με 2-0 σετ για την 100η του νίκη στο τουρ, αλλά και την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Paris Masters, όπου θα αντιμετωπίσει το Νο1 του κόσμου, τον Νόβακ Τζόκοβιτς, αν αυτός προκριθεί επί του Έντμουντ στο δικό του ματς.

Ένα ακόμη σπουδαίο παιχνίδι είναι πιθανό να βρει μπροστά του ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά την άνετη πρόκρισή του επί του Άλεξ Ντε Μινόρ με 2-0 σετ (6-3, 6-4), στη φάση των “16” του Masters του Παρισιού.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα έχει την ευκαιρία να δώσει μία ακόμη μεγάλη “μάχη” κόντρα στο Νο1 του κόσμου, τον Νόβακ Τζόκοβιτς, τον οποίο και κέρδισε στην τελευταία τους φετινή “μονομαχία”, αν αυτός κάνει το… αναμενόμενο κόντρα στον Έντμουντ αυτή την ώρα.

Ο Τσιτσιπάς θα αναμετρηθεί αύριο (31/10) με έναν από τους δύο, μετά την ιστορική 100η του νίκη στο τουρ επί του ανερχόμενου Ισπανού τενίστα. Στο πρώτο σετ ο Έλληνας έκανε αμέσως break για το 3-0 και το τελικό 6-3, ενώ το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο σετ, αλλά μετά το προβάδισμα 2-1, ο Ντε Μινόρ ισοφάρισε 4-4 με δικό του μπρέικ. Το Νο7 του κόσμου “απάντησε” όμως αμέσως και “έκλεισε” το σετ με 6-4 και το ματς με 2-0.