Σάββατο, 4 Μαΐ

Αμβούργο – Στουτγκάρδη 1-3: Δεύτερη νίκη και παραμονή στην Bundesliga για την ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου

Ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε για μία ακόμη φορά βασικός και η Στουτγκάρδη πήρε δεύτερη νίκη επί του Αμβούργου, με σκορ 3-1, για να “σφραγίσει” εντυπωσιακά την παραμονή της στην Bundesliga.

Μετά το 3-0 στο πρώτο παιχνίδι των μπαράζ ανόδου-παραμονής της Bundesliga, η Στουτγκάρδη επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και στο δεύτερο παιχνίδι, φθάνοντας σε συνολικό σκορ 6-1.

Το Αμβούργο πάλεψε το δεύτερο ματς και προηγήθηκε με γκολ του Κίτελ μόλις στο 6ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να βάλει “πίεση” στη Στουτγκάρδη, η οποία ανέτρεψε εύκολα το σκορ με δύο τέρματα του Μιλότ και “υπέγραψε” την παραμονή της στην κατηγορία με τον Σίλας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μαυροπάνος αντικαταστάθηκε πάντως στο ημίχρονο, έχοντας δεχθεί από νωρίς κίτρινη κάρτα στο ματς.